in

Фотоекспозиція «Монументальна Шевченкіана» мандрувала Італією

   Мандрівник, фотограф-монументаліст, дослідник світової пам’ятникології, шевченкознавець Руслан Теліпський представив у Римі та Неаполі фотовиставку «Монументальна Шевченкіана», що через знайомить меморіальними зображеннями поета знайомить із сутністю шевченківського феномену

ФОТОГАЛЕРЕЯ

Історію пишуть не тільки вчені чи літописці у документах та розвідках, але й поети та письменники. Минульщина, описана мистецьким словом, залишається у свідомості та у серцях читачів. Для України таким літописцем був Тарас Шевченко.

Скільки пам’ятників та пам’ятних знаків Шевченку нараховується у світі достеменно не підраховано. Ця тема мало досліджена та висвітлена в наукових працях та каталогах. Дослідник Руслан Теліпський, стверджує, що їх лік перебільшує 1500 об’єктів у 38 країнах світу.

Українців вшановують пам’ятник Тарасу Шевченку, що стоїть на подвір’ї української базиліки святої Софії у Римі. Одягнутий в римську тогу, відтворений трибуном-оратором, Кобзар підняв руку, наче звертається із палким словом. Такий образ є свідченням того, що твори Шевченка належать не лише Україні, але і всьому людству. Оригінальний пам’ятник, було відкрито 1973 року. Різьбити Кобзаря Йосип Сліпий доручив італійцеві Уго Мацею. Римський скульптор створив Шевченка на свій розсуд та бачення, щоб увіковічнити Кобзаря в Древньому місті.

Мандрівник, фотограф-монументаліст, дослідник світової пам’ятникології, шевченкознавець, голова громадської організації «Так Треба» Руслан Теліпський провів творчі зустрічі з представниками української діаспори у Римі та Неаполі. Нагодою стало відзначення в цьому році 200-ліття з дня народження Кобзаря. Його фотовиставка «Монументальна Шевченкіана» знайомить із меморіальними зображеннями поета. Це – найбільша колекція світлин, зібраних фотографом на ентузіазмі та за власний кошт. Мультимедійна презентація відкриває сутність шевченківського феномену, знайомить із географією пам’ятників Кобзарю в світі, порівнює Шевченка з іншими масштабними світовими постатями.

За 15 років свого дослідження фотограф відвідав майже 1000 пам’ятників Кобзарю в АР Крим та усіх областях України. Досліджуючи світову монументалістику, він зібрав відомості про понад 10000 унікальних пам’ятників у світі. Сфотографував скульптурні об’єкти з понад 40-ка країнах світу, у тому числі шевченківські – у понад 20-ти країнах на трьох континентах.

Творча зустріч у Неаполі відбулася на запрошення Асоціації “Ucraina-onlus” та її президента Тетяни Жук. Відвідувачі виставки побачили постать Кобзаря у новому світлі, як духовного батька нескореного українського народу. Мудрі та пророчі слова Тараса прозвучали у виконанні українських дітей Марії-Магдалини Жентички, Стефанії та її сестри, Юлії Карбовнишин та наймолодшої учасниці Олександри Карбовнишин. По-материнськи лунала поезія з уст Люби Гасіч членкині асоціації «Ucraina-onlus».

Сьогодні в Україні практично немає жодного міста чи містечка, де б не побував Руслан Теліпський: скрізь він вишукував скульптурні зображення Шевченка. Його приїзд до Неаполя можливо матиме пророчий знак: патріотично вихована українська молодь та вся українська діаспора, яка проживає в регіоні Кампанія запалилася ідеєю увіковічнити на неаполітанській землі постать Кобзаря. Недарма кажуть: «кожна українська хата, у якій на покуті був портрет Тараса, а на полиці лежав «Кобзар», була твердинею духу народу».

Наталія Оленюх

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

Продукти з Італії в українських супермаркетах на 90% – контрабанда

Фотоекспозиція «Монументальна Шевченкіана» мандрувала Італією (ФОТО)