Італія належить до найбільших виноробних країн світу — виноградники в ній вирощуються практично повсюдно, а виноробство почало активно розвиватися вже близько 3000 років тому.
Якими бувають італійські вина
Вина Італії діляться на чотири основні категорії:
1. «Vino da tavola» — столові вина, доступні для повсякденного вживання.
2. «Indicazione Geografica Tipica» або «IGT» — місцеве вино з певного географічного регіону, тобто зроблене з винограду певного сорту з конкретної місцевості певним характерним для неї способом.
3. Denominazione di Origine Controllata (DOC) — більш контрольоване вино з встановленою місцевості. Наприклад: Бардоліно, Соаве.
4. Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) — класичне італійське вино вищої якості з кількох конкретних регіонів. До таких вин відноситься К’янті.
Виноробні регіони Італії
1) Центральна Італія. У центральній Італії найбільш популярним виноробним регіоном є Тоскана. Тут вирощуються такі сорти винограду, як санджовезе, вердиккьо, треббіано, верначча, шардоне, каберне совіньон і деякі інші.
Гордістю Тоскани є «Vin santo» («Святе вино») — десертне вино з спеціально увяленного винограду певних сортів (треббіано, мальвазії та ін). «Vin santo» вищої якості має смаку відтінки горіхів, зацукрованою апельсинової шкірки або сушених абрикосів.
2) Південна Італія — Сицилія, Сардинія, Ліпарськіх острова, Апулія, Базіліката, Кампанія, Калабрія, Лампедуза, Марсала і ін. Тут вирощуються такі сорти, як: греко, фиано, негроамаро, неро д’авола, каннонау, мигдальний альянико, примитиво та ін. До знаменитим місцевим винам відноситься «Moscato de Pantelleria» («Мускат ді Пантеллерія» або «мускат Олександрійський»).
3) Північна Італія. Особливо знаменита своїми виноградниками Ломбардія, де виробляють ігристі і неигристые вина з виноградних сортів мерло, шардоне, неббіоло, піно блан, піно нуар і ін. Ще одна виноробна місцевість, що межує на півночі Італії з Ломбардией, це Емілія-Романья, відома своїм «Ламбруско» та іншими ігристими винами, а також червоними сухими. В Емілії-Романьї виробляють знамениті «Альбану», «Треббьяно ді Романью», «Санджовезе», «Пагадебит» і «Канъина».
4) Північно-західна Італія — регіони П’ємонт, Бароло, Барбареско, Ланге, Карема та ін. Серед вин славляться: Асті, Арнеис, Барбареско, Бароло, Гаттинара, Дольчетто ді Дольяни Суперіор, Неббіоло, Роеро та ін.
5) Північно-східна Італія — регіони Венето, Фріулі-Венеція Джулія, Трентіно-Альто Адідже. З вин популярні: Соаве, Вальполічелла, Бардоліно, Трамінер, а також Шардоне, Совіньон блан, Піно Грі, Піно блан, Піно нуар, Каберне Совіньон і Мерло.
Саме відоме італійське вино
До найбільш відомим італійським винам відноситься К’янті — сухе червоне вино, витримується в дубових бочках. Традиційно цей напій розливався по ф’яскі — краплеподібні пляшки, обплетені ликом або соломою, зараз його продають в скляних пляшках типу бордоських. Оплетка соломою використовувалася для виправлення похибок скляного виробництва — таким чином пляшці додавалася міцність і стійкість.
Розрізняють два основних види к’янті:
— «Normale» (номаль) — рубіново-червоне вино, яке не підлягає тривалому зберіганню, яке потрібно випити протягом максимум двох років з моменту випуску на реалізацію;
— «Різерва» — витримане, більш міцне, гранатово-червоний К’янті, яке виготовляється тільки в роки хорошого урожаю з якісних плодів кращих виноградників.
В ароматі молодого вина чути нотки фіалки, прянощів, червоних фруктів і ягід, а у дорослого — відтінки шкіри і тютюну. К’янті «Normale» подають в пузатих невеликих келихах при температурі 16-18°C до макаронів з м’ясною підливою, ковбас і деяких м’ясних страв.
Витриманий к’янті розливають у більш великі келихи і подають при температурі 18-20°C до страв із дичини, овечих сирів, маринованої яловичини, піці. Взагалі це італійське вино з помірною кількістю танінів і вираженою кислотністю підходить до багатьох страв.
_____________________________________________
Більше новин: