27 лютого для православних та греко-католиків починається Великий піст. Триватиме Великий піст включно до 15 квітня. Як правильно постити?
Що таке Великий піст і для чого він потрібен?
Це період, коли ми повинні заглянути у свою душу, побачити свої гріховні дії і пристрасті, перемогти їх і відкрити своє серце назустріч Богові. Головна задача, яка стоїть перед людиною в принципі і особливо у Великий піст, – боротьба з гріхом. Потрібно викорінити його, щоб наше серце відкрилося назустріч Богові. І тоді людина стане добрішою, кращою.
– З чого почати тим, хто раніше не тримав піст?
Як і всяке важлива річ у житті, потрібно починати поступово. Якщо людина ніколи не постив, буде добре, якщо він почне з малого. Хоча б перший тиждень і останній тиждень тримати піст. Такі невеликі навантаження дадуть людині можливість відчути, що таке піст, відчути, яка його мета, і зрозуміти, що потрібно робити, щоб приготувати себе гідно до зустрічі свята Світлого Христового Воскресіння.
Це час, в який потрібно обмежитися від всіх продуктів тваринного походження – м’ясо, молоко, масло, риба. Дозволені продукти рослинного походження. Рибу можна їсти в два дні – свято Благовіщення (7 квітня) та у Вербну неділю (9 квітня) – за тиждень до Пасхи. А в Лазареву суботу, 8 квітня, перед святом входу господнього в Єрусалим, Вербна неділя, можна їсти рибну ікру.
Можна, звичайно, їсти ковбасу, пити молоко – але тільки соєві!
Обмеження в їжі – піст фізичний, це перша сходинка, яка потрібна, щоб розпочати піст духовний. Це період, який ми повинні провести в обмеженні думки, своїх поглядів, свого серця і розуму.
Кажуть, можна їсти морських молюсків, це правда?
Морепродукти їсти можна. Це традиція, яка з’явилася у нас зовсім недавно. Раніше морепродуктів не було на землях, де ми проживаємо, це грецька традиція. Можливо, це продиктовано тим, що риба має кров, а морепродукти безкровні. Але тут ще потрібно пам’ятати про те, що в піст ми себе обмежуємо в їжі і не повинні навіть у пісної їжі шукати якихось вишуканих страв і надмірностей.
Чи Правда, що під час посту не можна виконувати подружні обов’язки? А що робити, якщо один з подружжя проти такого?
В одруженні є молитви, які чітко говорять про те, що подружжя стають однією плоттю. І все подальше спільне життя всі важливі рішення, які вони приймають, повинні приймати спільно і рішення цього питання в тому числі. Тому, якщо є якесь непорозуміння з боку одного з подружжя, то, звичайно, головне, щоб сім’я жила спокійно і не виникало проблем. Якщо люди можуть утримуватися під час посту, це буде похвально, так повинно бути, так вчить церква… Але заради того, щоб зберегти сім’ю, можна в цьому питанні знаходити поблажки. Напередодні середи і п’ятницею хоча б утриматися, і перед прийняттям причастя.
Чи можна в Великий піст грати весілля, хрестити дітей? Що робити, якщо у одного з членів родини в цей період випадає ювілей – чим годувати гостей?
Весілля в піст грати не можна. Хрестити дитину можна. Зазвичай після хрещення буває застілля, і це застілля має бути пісним, не треба перетворювати його в особливі розваги. Якщо є якісь важливі дати в житті, день народження, ювілей – їх у сімейному колі скромно відзначають. А вже більш серйозні святкування з безліччю гостей, коли святковий стіл, переноситься на час після посту.
Можна відвідувати нічні клуби або концерти, не вживаючи алкоголь?
Нічні клуби і час Великого посту не зовсім сумісні. Якщо просто десь зустрітися, посидіти, попити чаю, то це не страшно. Але краще утриматися від танців, концертів, від усього схожого на це.
Щодо алкоголю – навіть за статутом у суботу та неділю дозволяється вино у Великий піст. Але не в тому розумінні, що його можна випити, скільки захочеш, – лише келих вина. Вино підтримує сили людські, воно дає енергію.
_________________________________________________________
БІЛЬШЕ НОВИН: