Європейська комісія ввеле зміни майбутнього порядку в’їзду до країн Шенгенської зони. Зокрема, введено плату за перетин кордону.
Зміни стосуватимуться держав, що отримали безвізовий режим. Детальніше про це читайте ТУТ: За в’їзд у Шенгенську зону доведеться платити
Навіщо ЄС ввів ці зміни?
Європейський Союз, по суті, скопіював досвід США (система ESTA діє з 2008 року, стала обов’язковою з 2009 і платною – з 2010 року) та Канади (система ETA, працює з 2013), що також запровадили електронну авторизацію для “безвізових” держав.
В ЄС не приховують, що впровадження EITAS до певної міри стало відповіддю на американське нововведення. Адже європейські громадяни, які до того літали до США без віз, тепер стикнулися з потребою платити “в’їзний збір” і були не дуже раді з цього.
Саме через це кілька місяців тому лунала думка, що вартість авторизації складе 14 доларів – саме стільки коштує реєстрація в американській системі.
Але зрештою ідея “помститися США” відійшла на другий план, і це підтверджується досить низькою вартістю авторизації – 5 євро на 5 років. Таку суму можна назвати символічною.
Для порівняння, авторизація в США коштує $14 на 2 роки, в Канаді – 7 канадських доларів на 5 років.
Може виникнути питання – а навіщо взагалі ця символічна оплата?
Невже ЄС не може зробити систему безкоштовною? Відповідь проста – ні, не може. Справа не лише у її вартості (яка оцінюється більше ніж у 200 млн євро) і не лише у коштовності її роботи (адже для роботи системи потрібен новий орган зі штатом співробітників).
Є також інша небезпека.
Якщо реєстрація буде безкоштовною, ніхто не зможе стримати вал заявок до системи. Можна буде “заради жарту” подати за день сотню тисяч заявок від вигаданих громадян – і працівники нової системи не впораються з їх обробкою.
Всеж, слід зачекати:
По-перше, треба зважати, що ця система ще не працює. Для її запуску потрібно розробити програмний комплекс, створити новий орган, що опікуватиметься наданням дозволів тощо…
По-друге, вона діятиме лише для безвізових країн (але ми маємо підстави сподіватися, що Україна скоро увійде до їх переліку).
Нині в Брюсселі розраховують, що нова система стане до експлуатації з 1 січня 2020 року.
Але для цього необхідно, щоби законодавчу пропозицію (яка, до речі, ще навіть не готова!) в 2017 році схвалили Європарламент та Рада ЄС. Якщо ж затвердження законопроекту або технічна розробка системи затягнеться, термін її запуску буде перенесений.
______________________________________________
БІЛЬШЕ НОВИН: