Перехід на літній час: хто придумав, навіщо і як довго це триватиме?
У ніч з 24 на 25 березня в Італії будуть переводити годинники. Перехід на літній час у цьому році проходить не в останні вихідні березня, так як вони розділяються різними місяцями. Перевести годинник потрібно в 2 годині ночі на годину вперед.
Перехід на літній час
Усі знають Бенджаміна Франкліна знаменитого американського політика, вченого, письменника і журналіста. Саме йому в голову прийшла думка переводити стрілки годинника, щоб економити на енергії у вигляді свічок. Він як завжди дбав про економіку держави. І не міг обійти це питання стороною. Переведення часу всього на одну годину давало великі переваги. Франклін навіть написав есе з цього приводу. Таку ідею сприйняли на “ура” і затвердили. Таким чином, робітничий клас міг працювати на годину довше, а джерела світла використовувати менше.
Поступово чутка про зміни і можливості розходилася по світу. І ось уже в Німеччині почали переводити час. А за нею підтяглися й інші країни. На сьогоднішній день в Європі і по інших континентах, країни переходять на літній і зимовий час, у весняний і осінній період, переводячи стрілки годинника вперед і назад, відповідно. Деякі держави відмовлялися від переведення часу, а потім знову поверталися, наприклад, США, та ж Німеччина. А ось Японія ще в 50-х роках вирішила припинити переведення часу і не пошкодувала.
В останні роки все більше країн виступають за скасування переведення годинників на літній і зимовий час. Свій протест уже висловили: Польща, Фінляндія і Естонія. Які причини таких резолюцій? У першу чергу уряд турбується про здоров’я своїх громадян. Як відомо перехід з одного часового поясу в інший погано позначається на самопочутті людини, та й у цілому на її здоров’ю.
Існує офіційна версія щорічного перекочовування годин то в одну, то в іншу сторону. Її озвучили давно і дотримуються багато країн. “Переведення стрілок дозволяє знизити енергонавантаження і поліпшити екологічну обстановку, забезпечує стійку роботу єдиної енергосистеми країни, узгодженість транспортних вантажопотоків і зв’язків, організацію теле- і радіомовлення”. Таке обґрунтування швидше надлишок старих звичок, воно не вписується в сучасний прогресивний світ. Ми переводимо годинник, тому що так треба, бо часовий пояс з року в рік змінюють сотня інших країн. Ми будемо переходити на літній час поки хтось не виступить проти або придумає щось нове.
Перехід на літній час в Україні
Україна ще в складі Радянського Союзу вояжувала з одного часового поясу в інший. Від льотного часу до зимового. Годинники переводили не у всіх країнах і навіть не у всіх регіонах. В СРСР вводили і скасовували перехід на літній час кілька разів. 1924 рік ознаменувався установкою поясного часу без цілорічного зсуву годин. Але вже через 6 років усе скасували, і знову перевели час, на годину вперед і назвали все це дійство -декретний час. У 80-ті роки відбувалася повна плутанина, Європа поступово відмовлялася від регулярного переходу туди-сюди, а деякі регіони Радянського Союзу скасовували декретні години, але зберігали сезонне переведення часу.
У 2012 році в Україні перехід на літній і зимовий час погрожували скасувати. Проте в уряду на цей рахунок є своя думка. Країна все так же ганяє стрілки на годину вперед і назад. Хтось не бачить в цьому сенсу. Для когось такі дії жодним чином не впливають на звичне життя, вони їх просто не помічають. А ось деякі люди адаптуються до нових тимчасових порядків два тижні й більше. Потім життя приходить в звичну колію, до наступного переведення часу.
Чому зараз зміна часових поясів викликає такий дисонанс у світі та як з 100 країн, де переводяться годинник, частина поступово починає відмовлятися від такого процесу. В Європейському Союзі раз у раз відбуваються збори з цього приводу. Країни підписують петиції. Головна причина таких дій – людське здоров’я. Який вплив зміна часових поясів виказує на людський організм, багато хто знає. У нашій країні час переводиться давно, й українці звикли, що два рази в рік виникає потреба поганяти стрілки. Але чи є необхідність у цьому гонитві? І чи буде керівництво країни в майбутньому розглядати варіант скасування літнього і зимового переходу, залишається питанням відкритим.
Коли буде перехід на літній час
В Італії навесні 2018 року переводять стрілки годинника на годину вперед у ніч із 24 на 25 березня. Це конкретна дата переходу на літній час цього року. О 2 годині ночі вся країна позбавляє себе однієї години сну і намагається можливими і неможливими способами зменшити вплив процесу на своє звичне життя.
Завбачливі люди готуються до цього заздалегідь. Хтось починає лягати спати раніше, щодня додаючи по 10-15 хвилин. Деякі готуються до ранку першого дня після переведення часу: увечері подбали про сніданок, одяг на роботу. Це правильний підхід, адже час зекономлено, а значить можна спати довше.
Літні переходи часу гірше позначаються на людині, ніж зимові. Біологічні ритми зсуваються. Організм відчуває дискомфорт, тільки не може зрозуміти причину. За кілька днів до переведення годинників і тиждень після, особливо важливо стежити за своїм харчуванням, намагатися не потрапляти в стресові ситуації. Так само необхідно забезпечити своє тіло фізичною активністю, щоб йому було легше перенести зміни в житті. Ну і звичайно здоровий сон. Не намагайтеся виспатися про запас, від цього користі мало. Важливо грамотно розподіляти час відпочинку і бадьорості. Тоді при переході на літній час ваш організм буде триматися стійко.