in

Педагоги українських шкіл із різних країн світу обмінялися досвідом у Ловові

 

Із 17 по 22 серпня 2018 року в головному корпусі Національного університету «Львівська політехніка» відбувався Перший світовий форум українознавчих суботніх та недільних шкіл. У заході взяли участь понад 250 учасників та гостей  із 36 країн світу.

У рамках Форуму відбулася Лабораторія творчих ідей: тренінги, майстер-класи → практикуми (18-22 серпня 2018 року), основною метою якої було створити платформу для обміну досвідом між педагогами українських суботніх та недільних шкіл із різних країн світу. 

Тема першого дня Лабораторії творчих ідей: «Українознавчі суботні та недільні школи: успіхи та виклики». Учасники ознайомилися з результатами розвідувального соціологічного дослідження «Українознавчі школи за кордоном», яке протягом 2017-2018 рр. проводив колектив МІОКу у складі провідного соціолога Вікторії Гойсан та групи наукових співробітників МІОКу. Метою дослідження було окреслення основних проблем в освітніх середовищах українознавчих шкіл за кордоном для пошуку ефективних шляхів їх вирішення. Представила дослідження  канд. пед. наук, доцент, директор МІОКу Ірина Ключковська.

Учасники мали змогу ознайомитися із презентацією «Українознавчі суботні та недільні школи Канади» Оксани Левицької (голови УНО Конґресу українців Канади, директора Суботньої школи (Торонто) та Тетяни Сунак (директора Української школи св. Володимира), також кожен із учасників міг презентувати діяльність своєї школи під час презентації діяльності  шкіл-учасниць Форуму; прослухати лекцію-презентацію «Теоретичні засади розвитку двомовності: використання потенціалу рідної мови учня у вивченні української як іноземної» Юлії Ковалевської-Хаугланд, канд. психол. наук, доцента, директора Української недільної школи «Кобзар» (Осло, Норвегія); взяти участь у тренінгу «Професійний розвиток учителя», який провела Христина Піхманець, академічний заступник директора Суботньої школи українознавства (Нью-Йорк, США). 

Приємним завершенням робочого дня був  концерт «Українська пісня» на стадіоні «Арена Львів».

Другий день Лабораторії творчих ідей проходив під тематикою «Інновації у сфері викладання предметів українознавчого циклу». Розпочався день зі Святої Літургії з нагоди Преображення Господнього, але святковий настрій не завадив продуктивній роботі наших освітян під час майстер-класів, тренінгів, вебінарів, презентацій та круглих столів: «Можливості інтегрування навчальних дисциплін під час вивчення УМІ» (Галина Барляк, вчитель початкових класів Центру вивчення рідної мови «Зернятко» (Брешія, Італія); «Інтегрування предметів українознавчого циклу під час роботи з учнями віком від 12 до 18 років» (Іванна Плахотнюк, вчитель Школи імені Лесі Українки (Оттава, Канада); «Навчання географії України: авторська візія освітньої програми та сучасних способів візуалізації навчального матеріалу» (Валентина Бойко, головний редактор видавництва «Рекламна агенція «Освіта України», (Київ,Україна); «Огляд переосмисленого Інтернет-порталу OomRoom» (Уляна Підзамецька,  науковий співробітник Університету провінції Альберта (Торонто,Канада); «Адаптація і розвиток програми та матеріалів навчання української мови як успадкованої» (Тетяна Сунак, голова Шкільної Ради Торонто, директор Української школи св. Володимира (Торонто, Канада); «Оцінювання мовного поступу за допомогою таблиці мовленнєвих умінь CEFR: приклади письмових умінь канадських учнів на рівнях А1-В2» (Надія Прокопчук, мовний спеціаліст Саскачеванського університету (Саскатун, Канада). Важливим моментом другого дня Форуму було ще й те, що була організована робота директорів українознавчих шкіл, які внаслідок продуктивних обговорень та дискусій напрацювали проект дорожньої карти.

Цього дня також було зачитано лист-вітання від Світової Федерації Українських Жіночих Організацій.

Тематика третього дня Лабораторії творчих ідей: «Школа – не примус, а бажання: нові освітні можливості».

Впродовж цього дня відбулася низка майстер-класів:  «Духовний супровід учителя», який проводив отець Петро Майба, СДБ, заступник голови Комісії освіти та виховання УГКЦ (Львів, Україна);  «У школу без будильника» (для тих, хто працює з учнями до 12-и років), який провели педагоги ініціативи «Вчительські закамарки» (Львів, Україна); «Інноваційні методи викладання української мови» (для тих, хто працює з учнями від 12-и років), який провела  Олеся Калинич, заслужений учитель України, вчитель української мови та літератури Хустської гімназії-інтернату (Хуст, Україна); «Особливості роботи в різновікових групах», який провела Оксана Герич, директор Суботньої школи ім. Т. Шевченка (Монреаль, Канада). Також відбулася презентація сюжетів нових освітніх ініціатив у суботніх та недільних школах Канади, яку провела Оксана Левицька, голова Української національної освітньої ради Конґресу Українців Канади, директор суботньої школи в Торонто (Канада). 

Тема четвертого дня Лабораторії творчих ідей: «Дитиноцентризм у світі дитячої творчості». 

Протягом цього дня відбулися цікаві та пізнавальні майстер-класи:  майстер-клас «Шукаємо ключі до учня», який проводила Божена Яворська, дитячий психолог Креативної міжнародної дитячої школи (Львів, Україна), майстер-клас «Театр, як і Життя – це неповторне диво, що робить нас духовними й щасливими: дитиноцентрований потенціал застосування театральної педагогіки у формуванні соціально-комунікативних умінь вихованців українських суботніх та недільних шкіл діаспори», який проводила Олена Острянська, кандидат пед. наук, старший науковий співробітник лабораторії дошкільної освіти і виховання Інституту проблем виховання НАПН України (Київ, Україна).  Учасники  також взяли участь у тренінгу «Казкотерапія для розвитку дитини», який провела Олена Петрушкевич, психолог Креативної міжнародної дитячої школи (Львів, Україна). 

Приємним сюрпризом  для організаторів та для учасників Форуму стало відео, змонтоване Романом Данилишиним, координатором Курсів української мови та культури при товаристві «Просвіта» (Буенос-Айрес, Аргентина). Це відео відображало найцікавіші моменти Форуму.

Крім цього, 21 серпня 2018 р. відбулося дефіле українських освітян із 36 країн світу в сучасному українському національному вбранні від дизайн-студії «SophieMariaSyedova». Роль моделі «приміряли» на себе понад чотири десятки українських освітян із діаспори та колектив Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка».  Показ відбувся під супровід фольк-гурту «Марвінок».  Таким чином, дефіле стало надзвичайним дійством, в якому організатори поєднали основні складові збереження національної ідентичності: вишиванку як унікальний код української нації, як секретний символ, який зберігає наше українське коріння; освітян з-за кордону, які зберігають, навчають та поширюють українську мову, культуру та звичаї нашого народу далеко за межами Батьківщини; український етнічний спів як унікальний феномен національної культури. 

 

22 серпня відбувся круглий стіл «Дорожня карта», що став підсумком насиченої шестиденної роботи Першого світового форуму українознавчих суботніх та недільних шкіл. В круглому столі взяло участь близько 70 осіб. Доповідачі – Ірина Ключковська, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою, голова організаційного комітету Форуму, Оксана Винницька-Юсипович, голова Світової Координаційної Виховно-Освітньої Ради при Світовому Конґресі Українців, Катерина Островська, завідувач кафедри корекційної педагогіки та інклюзії Львівського національного університету ім. І. Франка, зробили висновки на основі проведених в рамках Форуму заходів, визначивши першочерговим завданням створення платформи для професійної та особистісної комунікації з метою обміну досвідом, напрацюваннями, ідеями між освітянами українознавчих суботніх та недільних шкіл, доручивши МІОКу створення інтерактивної карти українських суботніх та недільних шкіл світу, форуму для обміну досвідом та думками; продовження наповнення навчально-методичними матеріалами освітнього порталу «Крок до України».

 Продовженням цього дня, вже поза Львівською політехнікою, в приміщеннях якої відбувалися всі заходи Форуму, стала поїздка на Яворівщину, де учасникам Форуму було проведено екскурсію в Яворівському краєзнавчому музеї,  майстер-клас з розпису яворівської іграшки в навчальному центрі «Мастак» на базі школи в селі Старичі, а також дегустацію яворівського пирога, що став доповненням до вечері, організованої в ресторані «Перлина» у Старичах. 

 

Презентації шкіл-учасниць Форуму

 

Матеріали із майстер-класів:

Матеріали вебінару «Оцінювання мовного поступу за допомогою таблиці мовленнєвих вмінь CERF: Приклади письмових вмінь канадських учнів на рівнях А1-В2». Надія Прокопчук – мовний спеціаліст, Саскачеванський університет (Саскатун, Канада).

Матеріали майстер-класу «Можливості інтегрування навчальних дисциплін під час вивчення УМІ». Галина Барляк – вчитель початкових класів, Центр вивчення рідної мови «Зернятко» (Брешія, Італія).

 

Рідна школа м. Льєж  (Бельгія)

Українська освіта в Естонії

Досвід українського земляцтва Сілламяе «Водограй» (Естонія)

Українська суботня школа «Зернятко» при Посольстві України в Туніській Республіці (Туніс)

Школа Українознавства імені Ірини Сеник у дільниці Волтгам Крос (м.Лондон, Великобританія)

Шкільне товариство «Українська Суботня Школа м. Мюнхен» (Німеччина)

Українська суботня школа м. Тарту 

(Естонія)

Українська суботня школа «Сонце в долонях»

м.Франкфурт-на-Майні  (Німеччина)

Українська школа «Материнка» (м.Варшава, Польща)

Український культурно-освітній центр «Веселка» (м. Сатарень, Португалія)

Освітницько-культурні потреби дітей українських емігрантів в Португалії

Українсько-португальський 

освітньо-культурний центр «Школа ім.Т.Шевченка» ( м. Фару, Португалія)

Українська школа «Еллісів» (м. Осло, Норвегія)

 

Натисніть, щоб оцінити цю статтю!
[Усього: 0 Середній: 0]

У Львові обговорили промоцію української мови в світі

Українські освітяни світу дефілювали у Львові в українському вбранні