З 28 квітня 2013 року набрав чинності Закон України від 4 квітня 2013 року № 184-VIІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільної сплати єдиного внеску» (далі – Закон).
Законом врегульовано питання сплати єдиного внеску міжнародними організаціями, розташованими за межами України, за її працівників, які є громадянами України, що дає можливість реалізувати права громадян України, які працюють у таких установах на пенсійне страхування.
З цією метою Пенсійним фондом України укладатимуться з розташованими за межами України установами, організаціями (у тому числі міжнародними), угоди добровільної участі про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за громадян України, які у них працюють, що дасть можливість зараховувати до стажу, необхідного для призначення пенсії, відповідні періоди трудової діяльності.
Також на добровільну участь у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні шляхом сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування мають право особи, які досягли 16-річного віку та не належать до платників єдиного внеску, визначених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Такі особи беруть добровільну участь протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, але не менше одного року.
Договір про добровільну участь особи укладають з територіальним органом Пенсійного фонду за місцем проживання, до якого подають відповідну заяву.
З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, територіальним органом Пенсійного фонду в строк не пізніше 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору, що затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5 та зареєстровано у Міністерстві юстиції Українивід 27.10.2010 за № 994/18289.
Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року. При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладення договору.
Для осіб, які виявили бажання брати участь в загальнообов’язковому державному соціальномуо страхуванні, а саме – на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, розмір єдиного внеску становить 33,2% суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Крім того, Законом внесено зміни до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» в частині уточнення пенсійного віку при відшкодуванні пільгових пенсій.
Суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених платників, що не мають статусу юридичної особи, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, сплачують у розмірі 100% фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б” – “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
версія для друку