125-річчя від дня Йосифа Сліпого відзначатиметься на Всеукраїнському рівні, а також в предстоятеля Української греко-католицької церкви вшанують українці в Італії.
Слава Ісусу Христу!
Шановна Українська Громадо,
В неділю, 19 лютого 2017 року, о 10.00 год. у прокатедральному соборі Святої Софії у Римі владика Гліб Лончина очолить Архиєрейську Божественну Літургію з нагоди 125-ої річниці уродин Патріарха Йосифа Сліпого, Предстоятеля УГКЦ в часи переслідування. Після Боженственної Літургії служитиметься Панахида в крипті собору, де було складено тлінні останки Ісповідника Віри.
Після молитовного вшанування пам’яті Патріарха Йосифа в актовому залі собору – показ документального фільму про його життєвий шлях.
Ласкаво запрошуємо Вас спільно відзначити цей ювілей.
Релігійне Товариство “Свята Софія”
Довідково
Йосиф Сліпий народився 17 лютого 1892 року в селі Заздрість, Теребовельського повіту в багатодітній родині. У 1898—1901 роках навчався в початковій школі села Заздрість. З другого класу вивчав польську, німецьку мови. 1911 року з відзнакою закінчив Тернопільську українську гімназію, здобув атестат зрілості. Під час візитації Тернопільщини митрополит Андрей відвідав гімназію, де вперше побачив юного Й. Сліпого в церковному хорі гімназії. Юнак запам’ятався йому високим зростом (під 2 метри), могутнім, красивим басом. Фактично, митрополит взяв його під опіку.
Вступив до Львівської духовної семінарії. у 1911, де, зустрівшись з митрополитом Андреєм Шептицьким, молодий юнак спитав поради: «чи бажання розпочати університетські студії може бути перешкодою до священства»? Глава УГКЦ розвіює сумніви Йосифа: «можна дуже добре користуватися наукою і навчанням в час служби Богові і це зовсім не є в контрасті з тайною священства».
Під час першої радянської окупації Західної України (22 грудня 1939) митрополит Андрей Шептицький, за згодою Папи Пія XII, висвятив таємно митрата Сліпого на єпископа з правом наступництва з титулом архієпископа Серрейського. 30 червня 1941 Й. Сліпий підтримав Акт відновлення Української держави.
По смерті митрополита Андрея Шептицького 1 листопада 1944 року перебрав провід над Галицькою митрополією. Разом з іншими українськими католицькими владиками 11 квітня 1945 року ув’язнений радянською владою; засуджений на 8 років важких робіт. Рік по тому, під тиском подібних репресій, було здійснено «самоліквідацію» Української греко-католицької церкви.
Відкидаючи постійні радянські пропозиції переходу на православ’я (зокрема пост митрополита Київського РПЦ), був далі засуджений у 1953, 1957, 1962 роках. Відбув разом 18 років заслання у таборах Сибіру, Мордовії, зокрема в Потьмі (табори: Дубравлаг).
Під час ув’язнення тривалий час хворів, неодноразово перебував на межі між життям та смертю.
9 лютого 1963 прибув до Риму, оселився у Ватикані. Керівники СРСР категорично забороняли Йосифу Сліпому повертатись в Україну (від радянського паспорта не відмовився).
У 1968, 1970, 1973 і 1976 роках кардинал Сліпий відбув архиєрейські подорожі країнами Європи, Америки, Азії, Австралії, щоб зміцнити зв’язки з вірними діаспори, пожвавити церковно-релігійне життя та репрезентувати Українську греко-католицьку церкву на чужині. Брав участь у трьох міжнародних євхаристійних конгресах.