У місті Венеція відбулося інтернаціональне свято “Mestrini del mondo” за участі 15 асоціацій, які представляли найрізноманітніші етнічні групи. Серед них – Громадська правозахисна організація громадян України в Італії «Оберіг»
У комуні міста Венеції зареєстровано близько 20 тисяч іноземців. З них 2092 – українці. Цього року інтернаціональне свято “Mestrini del mondo” відбулося напередодні Різдвяних свят. Чи то зміна керівників місцевої влади, чи то відсутність спонсорів, чи ще якісь об’єктивні або суб’єктивні причини спричинили затримку (здебільшого воно проводилося у перших днях жовтня, коли на вулиці тепло і є можливість зібрати більше зацікавленої аудиторії), зустріч закордонних мешканців Местре та Венеції усе ж відбулася.
У критому павільйоні розмістилися 15 асоціацій, які представляли найрізноманітніші етнічні групи, що проживають на території комуни Венеції, а саме, Бангладеш, Молдови, Кенії, Сенегалу, Тайланду, Шрі-Ланки, ром, Балкан… Україну уже втретє поспіль представляли засновники та учасники громадської правозахисної організації громадян України в Італії «Оберіг» Юрій та Олександра Журавель, Галина та Володимир Дулеби, Олена Катаранчук, Ігор Рудий, Марія Лисак, Ростислав Сіка. Лейтмотивом експозиції, стала трагічна сторінка з історії українського народу, 77-а річниця Голодомору.
За три роки уже зародилися певні традиції. Окрім бесід, виставок, концертів, диспутів, пропонуються традиційні страви. Цього року, за словами артистичного директора та сценариста Луїджі Ґарденала та працівника служби еміграції комуни Венеції Олега Жосану, найяскравішим моментом свята став спонтанний обмін частунками. Почалося з того, що сусідуючі асоціації Молдови «Dacia» (президент Віра Поцага), «Bracia aperte» (Олена Мангу) та України «Оберіг» (Юрій Журавель) обмінялися гостинними запрошеннями покуштувати «чим хата багата»… Несміливо підходили й учасники інших делегацій. Потім спільно вирішили почастувати українськими гречаниками, горілкою, маківниками і сирниками, молдавським вином та голубцями представників екзотичного Тайланду. Треба зазначити, що наш харч був сприйнятий з великим визнанням. Але що найнесподіваніше, за деякий час зі сторони таїландців у відповідь уже несли пікантний рис та інші традиційні страви східної кухні.
Ця імпровізація супроводжувалася теплими усмішками і була настілки несподіваною, що надовго залишиться у пам’яті всіх учасників. Українські коломийки та молдавський жок витинали молдаванин Дмитро Бабій та українець Микола Брик. А загальне музичне обрамлення провадив інструментальний оркестр «Mestrini del mondo», що народився ще під час проведення першого свята. Складається з представників найрізноманітніших етнічних груп. Музичних дипломів в учасників не вимагають. На колір шкіри уваги не звертають. Розуміються і без слів. А музика дорогу прокладає у серце кожного безпомилково…
Про еміграцію, через призму досвіду італійців, яким довелося покинути домівку і шукати заробітку поза океаном та в Європі, соціологічних досліджень та історичної правди розповідав відомий журналіст «Corriere della sera» Gian Antonio Stella.
Ділилися проблемами насущними, які, на жаль, є постійними супутниками, з віце-мером Венеції Sandro Semionato представники нового покоління, юнаки і дівчата, які народилися та виросли в Італії, студенти місцевих вузів.
Цей день для учасників «Оберегу» був ознаменований і іншими цікавими подіями. Як-то кажуть, «з корабля на бал», прибула Олександра Журавель. Саме цього дня вона повернулася з України, де у Києві брала участь, як представник організації, у парламентських слуханнях з захисту прав заробітчан. Отож, залюбки ділилася ще свіжими враженнями. «Многая літа» співали Олені Катаранчук та Ігорю Рудому, що відзначали десятиліття спільного подружнього життя.
На вулиці вирував передріздвяний базар. Навіть перші морози не відлякували цікавих обивателів. Смеркалося. Нехотячи розходились учасники іншого свята. Свята різних спільнот, культур. Не так важлива різниця розрізу очей, форми обличчя, кольору шкіри та смаку улюбленої страви. Важливі взаємоповага, взаєморозуміння, взаємодопомога, а головне, – щире, відкрите серце…
Олена КАНАРЧИК