Убиті голодом. Одна з найжахливіших і найменш документованих сторінок навмисного державного геноциду ХХ століття
У Падуї відбулася наукова конференція «Genocidi dimenticati: la Grande Fame in Ucraina (Holodomor 1932-33). Storia e memoria di un massacro». У її роботі взяла участь віце-консул Генерального консульства України у Мілані Вікторія Жерьобкіна.
Не йдеться про реанімацію трагічних історичних фактів минувшини. Але про те, щоби замислитися, яке значення сьогодні мають ці події.
Історичні дослідження показують, що передувало (Вірменія), і що слідувало (Камбоджа, Руанда, Боснія, південний Судан…). Сучасна хроніка демонструє продовження жорстоких репресій щодо етнічних і релігійних меншинств (Пакистан, Нігерія…). Революційні перевороти у погоні за необмеженою владою розвіюють непохитність ідеї, що демократії досить для гарантії того, що подібні трагедії не повторяться у майбутньому.
Конференція відбулася у суботу, 1 грудня, у залі теологічних студій Базиліки Святого Антонія у Падуї. Організаторами виступили екуменічний італо-російський центр імені Володимира Соловйова, керівництво Базиліки та місцева єпархія.
При вході для усіх присутніх було приготовано необхідний дидактичний матеріал та місцеве щотижневе видання «la Difesa del popolo» з детальним описом перебігу наукового заходу та ілюстраціями: меморіалу у столиці України та походу-вшанування Голодомору 2011 р. у м. Львові.
Учасників привітали: padre Enzo Poiana, ректор Базиліки Святого Антонія; prof. Lorenzo Fellin, президент падуянського екуменічного Центру В.Соловйов; don Giovanni Brusegan, екуменічний делегат та відповідальний за зв’язки з громадськістю єпархії Падуї. Темою “Il filo rosso dei genocidi” розпочали конференцію представник асоціації “Italarmenia” dott. Vartan Giacomelli та письменниця prof. Antonia Arslan. Три доповіді зачитали: історик університету з Тренто dott. Simone Belezza (“Le condizioni politico-sociali dell’Ucraina al tempo dell’Holodomor”), науковець університету Вале-д’Аоста dott. Simona Merlo (“Holodomor in Ucraina (1932-1933)”), член італійської асоціації «Меморіал» рrof. Padre Fiorenzo Reati (“I credenti e il ruolo delle Chiese nel periodo della Grande fame”). Зі свідченнями “La carità del servo di Dio Metropolita Andrea Szeptyckyj, conforto del popolo ucraino nella tragedia della Grande fame” виступив історик і теолог єпархії Тренто отець Августин Баб’як.
У роботі конференції активну участь брали представники України. Зокрема представники громадських формувань Алла Мулявка (Падуя), Юрій Журавель (Венецїя-Местре), Оксана Чиж (Тревізо), священик УГКЦ Андрій Твердохліб та інші. Почесною гостею на зібранні була віце-консул Генерального консульства України в Мілані пані Вікторія Жерьобкіна. Вона виступила перед учасниками цього важливого міжнародного наукового зібрання та подарувала ряд книг, присвячених темі голодомору. З особливою увагою та захопленням сприймали кількомовні видання, особливо англійською. Це спрощує доступ інформації для іноземців.
Кривавий слід, який тягнеться здалеку й здавна, не зникає. Уважно вдивляючись у сьогодення, треба бути насторожі, сподіваючись, що не повториться те ж у таких країнах, як Нігерія чи Сірія. Факти, приречені на забуття, часто-густо з ініціативи самих винуватців, не варта поціновувати як «історичні». Далекі, призабуті, загрожують ризиком вимкнути сигнал тривоги. Адже механізми влади і душі людської не змінюються. Саме ці міркування слугують генератором наукових пошуків, копітких досліджень закритих архівів та малодоступних документів. Через призму страждань одного народу застерегти людство від подальших помилок.
Олена Канарчик