Традиційно християни готують кутю з різних приводів, але насамперед вона все ж асоціюється з різдвяними святами. Єдиного рецепту куті немає. Як приготувати смачну готувати кутю, переповідають мами і бабусі. У куті може використовуватися як пшениця, так і ячмінь або рис. Традиційно додаються мак, горіхи, родзинки, мед, цукор, варення. Загалом приготувати кутю не так уже й складно. Та щоб вона була справді смачною, потрібно знати кілька секретів.
1. Пшеницю для куті готують так: спочатку зерно товчуть у дерев’яній ступці, підливаючи по чайній ложці теплої води, щоб оболонка зерна повністю зруйнувалася. Потім ядра відокремлюють від полови, просіюють на вітрі і промивають. Або ж купують підготовлену для куті пшеницю в супермаркеті чи на базарі.
Варять кутю на воді з додаванням невеликої кількості солі (повірте, це суттєво впливає на покращення смаку). Якщо у звареній куті забагато рідини і слизу, її можна відкинути на сито промити холодною водою.
Якщо ж у вашому домі традиційно готують кутю не з пшениці, а з рису чи ячменю, то просто зваріть ці крупи як зазвичай, але не додавайте надто багато води — каша має вийти розсипчастою.
2. Мед для куті підходить будь-який – липовий, квітковий, гречаний – залежно від ваших уподобань. Саме смак меду задаватиме тон у куті. Однак слід пам’ятати, що розводити його можна водою не гарячішаю за 40 градусів, інакше усі корисні речовини у ньому руйнуються. Якщо ж мед вам чи комусь із ваших рідний протипоказаний через алергію, замініть його цукром.
3. Перш ніж додати до куті мак, його слід запарити крутим окропом, проварити на мінімальному вогні 5-6 хв. та залишити під кришкою до повного охолодження. Охолоджений запарений мак двічі пропустити через м’ясорубку або добре змолоти у блендері до побіління.
4. Родзинки для куті потрібно перебрати, добре вимити і ошпарити окропом. Можна залити промиті родзинки холодною водою на 20-30 хв., воду злити, а родзинки покласти в кутю.
5. Почищені ядра горіхів (для української куті найбільш традиційні волоські, однак можливі варіанти із мигдалем, кеш’ю або фундуком) найкраще подрібнювати ножем, щоб у куті вони не перетворилися на надто дрібну «кашу».
А тепер переходимо власне до рецептів різдвяної куті.
1. Кутя пшенична з медом (класична)
Інгредієнти: 1,5 склянки пшениці, 200 г меду.
Рецепт. Чисті зерна пшениці залити холодною водою на 2-3 години, зварити до готовності, зцідити рідину. Мед розвести теплою водою, залити ним зварену пшеницю.
2. Кутя пшенична з варенням
Інгредієнти: 400 г пшениці, 1 склянка ягід або фруктів з варення.
Рецепт. Пшеницю перебрати, промити і відварити у підсоленій воді до готовності, відкинути на друшляк, остудити і перемішати з ягодами або фруктами. Якщо кутя вийшла надто густа, можна додати трохи теплої води з цукром або медом.
3. Кутя пшенична з маком
Інгредієнти: 400 г пшениці, 1 склянка маку, 1/2 склянки цукру або меду.
Рецепт. Пшеницю перебрати, промити, всипати в киплячу воду, довести до кипіння, відкинути на сито, облити холодною водою, покласти в каструлю, залити водою, довести до кипіння, щільно закрити кришкою і поставити в духовку, щоб упріла до м’якості. Мак промити, обдати окропом, потовкти у ступці до побіління або змолоти у блендері, додати цукор або мед, змішати з охолодженою пшеницею.
4. Кутя пшенична з маком та горіхами
Інгредієнти: 1 склянка пшениці, 100 г маку, 100 г очищених волоських горіхів, 2-3 ст. ложки меду, цукор до смаку.
Рецепт. Пшеницю перебрати, промити і відварити у підсоленій воді до готовності. Мак розтерти до утворення молочка, додати мед і добре перемішати з пшеницею. В останню чергу додати подрібнені волоські горіхи.
5. Кутя пшенична з медом, родзинками і горіхами
Інгредієнти: 200 г пшениці, 100 г родзинок, 100 г меду, 50 г очищених волоських горіхів.
Рецепт. Пшеницю перебрати, промити і відварити у підсоленій воді, відкинути на сито, промити. Перекласти в миску, полити медом, розбавленим невеликою кількістю води, змішати з товченими волоськими горіхами та підготовленими родзинками
6. Кутя з пшениці з родзинками і курагою
Інгредієнти: 250 г підготовленої пшениці, 150 г родзинок без кісточок, 150 г кураги, 100 г меду.
Рецепт. Зерна пшениці зварити до розм’якшення, але щоб вони залишалися цілими. Родзинки та курагу добре промити, залити холодною кип’яченою водою і дати набрякнути. Злити воду, відкинути на сито, курагу подрібнити. Усе з’єднати, додати мед і перемішати.
7. Кутя рисова з мигдалем і родзинками
Інгредієнти: 250 г рису, 100 г мигдалю, 100 г родзинок, кориця і цукор до смаку, цукрова пудра.
Рецепт. Рис перебрати, промити, залити холодною водою, довести до кипіння, відкинути на друшляк і промити холодною водою. Потім рис знову залити великою кількістю холодної води і варити до готовності. Воду злити, рис охолодити. Ошпарений окропом мигдаль змолоти в блендері, додати цукор, розвести невеликою кількістю води і перемішати з рисом, потім покласти ошпарені окропом родзинки, корицю і знову перемішати. Викласти у велику тарілку і посипати цукровою пудрою.
8. Кутя з рису із сухофруктами та цукатами
Інгредієнти: 200 г рису, 200 г сухофруктів, 200 г цукатів, 100 г волоських або інших горіхів, 1 склянка цукру.
Рецепт. Рис відварити у невеликій кількості води, відкинути на сито і облити холодною кип’яченою водою. Сухофрукти залити водою, довести до кипіння, перемішати з цукром, відцідити і перемішати з рисом. Викласти в глибоку миску, покласти цукати, полити сиропом, у якому варилися сухофрукти.
9. Кутя ячмінна (перлова) з родзинками, медом та корицею
Інгредієнти: 1 склянка перловки, 1 склянка родзинок, 1 ч. ложка кориці, 100 г меду.
Рецепт. Перловку перебрати, промити, зварити у великій кількості води до готовності, відкинути на сито й остудити. Додати мед (якщо густий, розбавити теплою водою), корицю, промиті й ошпарені окропом родзинки і перемішати.
Смачної вам куті та веселих різдвяних свят! Христос Народився!