Ви йдете собі додому. На вулиці темно. Краєчком ока помічаєте постать, яка підозріло скрадається в мороці. Коли очі звикають до темряви, зображення чіткішає – і ви розпізнаєте клоуна.
Клоунів дедалі частіше стали помічати на вулицях у США, Австралії й Канаді. А оскільки цю тему роздмухують соцмережі, вони вже добралися і до Британії.
Поліція регіону Темз-Веллі лише цієї неділі мала 14 викликів, пов’язаних з клоунами. А в Норвічі арештувати чоловіка після того, як хтось у клоунському костюмі залякував жінку в парку.
У Даремі клоун з ножем у руках ішов слідом за чотирма дітьми, що прямували до школи.
Але що змушує деяких людей одягати клоунські наряди і наводити жах на незнайомців?
29-річний Маттео Мороні з італійської Перуджі є власником і режисером комедійного YouTube-каналу DM Pranks. Він уже три роки лякає перехожих, викладаючи в інтернет серію відео, які набирають мільйони переглядів.
Мороні каже, що ретельно готується до кожного розіграшу, щоб зробити його безпечним
Зазвичай він знімає свої ролики вночі у малолюдних моторошних місцинах – порожніх багатоповерхових парковках, підземних переходах, бензоколонках, – а мотивами стають класичні сюжети з фільмів жахів: від кровожерливих близнючок до зомбі й інопланетян. Але найкраще йдуть клоуни, каже він.
“Це найстрашніше й найпротивніше з усього, що можна зустріти вночі, – розповідає Маттео. – І я маю гидотний клоунський голос”.
Більшість відео зняті в його рідному місті, але дещо він знімав у Сполучених Штатах.
У вересні 2015 року він опублікував зроблене в Лас-Вегасі відео з кількома грізними клоунами.
“Поки що це моє улюблене відео, – каже він. – За шість місяців у Facebook воно набрало 1,7 млрд переглядів по всьому світу”.
Багато користувачів соцмереж пишуть, що самі були налякані клоунами.
Демі Сім, який пише в Twitter, каже, що клоунська манія спочатку обходила боком. Але згодом він став дедалі дужче перейматися цим.
А деякі люди розповідають, що їм доводиться міняти свої плани через страх натрапити на клоунів. Коментар Кейті Ерін, поданий нижче, є типовий серед маси реакцій на ці події.
Але Маттео не своє заняття жорстоким.
“Жорстоко – це податки, – каже він. – Думаю, що від хорошої пробіжки (навіть якщо ви тікаєте від клоуна) ще ніхто не вмер. Я тримаю все під суворим контролем і витрачаю по кілька годин, щоб підготувати сцену для розіграшу і уникнути різних непередбачуваних ситуацій. У мене є люди, які оглядають територію довкола. Після того, як ми поставили розіграш, у нас є люди, які біжать за жертвою. Дехто починає біситися, і тоді я зазвичай кажу, що ми знімаємо кіно. А коли вони заспокоюються, я зізнаюся, що це був розіграш”.
Та попри це, іноді ситуація виходить з-під контролю.
“Не роблю нічого поганого”
Маттео розповідає, що одна пара, яка стала жертвою його розіграшу, подзвонила в поліцію. Вони розповіли, що бачили, як хтось у костюмі клоуна убив людину, а тоді погнався за ними.
За словами пранкера, він догнав їх і сказав, що це був розіграш. Але на той момент до місця події вже їхало 27 поліцейських у дев’яти машинах і двох мікроавтобусах.
“Ситуація повністю вийшла з-під контролю, – каже він. – Думаю, все почалося як маркетингова кампанія. Люди без жодної справжньої причини почали піддаватися цьому тренду, а тепер є небезпека, що дехто може використовувати це, щоб приховати злочинні дії”, – каже Маттео.
Попри те, пранкер визнає, що посприяти цій лихоманці могли відео на зразок тих, які робить він.
“В описі своїх відео я завжди вказую: “Не робіть такого дома”, але, якщо чесно, користі від цього нуль. Проте я нікому не роблю нічого поганого, і мої підписники знають, скільки зусиль я докладаю для того, щоб усе було безпечно”.
Кріс Белл, BBC UGC і команда Social News.
______________________________________________
БІЛЬШЕ НОВИН: