Останні дослідження лікарів довели, що самостійно вирішувати, як і на скільки вам потрібно худнути, — неправильно і небезпечно.
Найпоширеніші помилки коментує доктор медичних наук, лікар вищої категорії, доцент, Тетяна Полуніна.
1. Щоб позбутися від ожиріння, мені потрібна сувора дієта
Ожиріння — це серйозне захворювання. Якщо такий діагноз поставлений лікарем, потрібно з’ясувати його причини. Ожиріння може бути пов’язано з розвитком цукрового діабету, гормональними дисфункціями, гінекологічними захворюваннями. Наш організм — це ціла система. Якщо в ній відбувається збій — наприклад, у жінки є порушення менструального циклу, — дієта не буде мати ніякого сенсу, так як порушений синтез гормонів. У цьому випадку треба уточнити діагноз і лікувати основне захворювання, а не мучити пацієнта обмеженнями в харчуванні.
2. Я чула про дуже ефективну дієту. Потрібно виключити з раціону м’ясо, яйця і молоко — і обов’язково схуднеш
Наш організм повинен отримувати певні живильні речовини і мікроелементи. Зокрема, залізо, яке у великих кількостях міститься, наприклад, в м’ясних продуктах — їх так люблять «забороняти» творці різних чудо-дієт. А адже жінка щомісяця втрачає залізо під час менструацій. Якщо вона сідає на дієту з обмеженням білкової їжі і живиться вуглеводними продуктами або вживає тільки фрукти і овочі, вона не відновлює крововтрати і починає втрачати залізо. При цьому падає рівень гемоглобіну в крові, і виникає небезпека розвитку синдрому хронічної втоми на тлі залізодефіцитної анемії. За статистикою, 70% російських жінок і дівчат мають дефіцит заліза. Особливо це стосується молоденьких дівчаток, які хочуть бути як можна стрункішою і слідують самим суворим дієт.
3. Я впевнена, що овочі та фрукти — кращі продукти для схуднення. Чим більше їси, тим краще
Люди, що живуть в містах, не можуть харчуватися так само, як мешканці джунглів, чия ферментна система пристосована до розщеплення великої кількості фруктів і овочів. Тому популярне сьогодні сироїдіння загрожує різкою втратою ваги, здуттям живота, бурчанням, виникненням діареї. В нашому кишечнику знаходиться близько 5 кілограмів мікрофлори, яка відповідає за всмоктування, синтез вітамінів, виведення продуктів обміну. Від її стану залежить стан волосся, шкіри і нігтів. Коли виникає діарея, корисна мікрофлора зникає. Це може призвести до розвитку ентеритів, колітів, дуже поширеного сьогодні синдрому подразненої товстої кишки. Це захворювання часто є винуватцем необґрунтованого здуття живота, дискомфорту, нудоти, інших неприємних симптомів.
4. Я чула, що якщо регулярно грунтовно промивати кишечник, організм очиститься і зайва вага піде
Найчастіше для очищення кишечника достатньо відрегулювати режим дня, спортивні навантаження, систему харчування. Після модного глибокого промивання кишечника або високих клізм ви ризикуєте втратити необхідну нам мікрофлору кишківника. Після таких процедур необхідно відновлення мікрофлори, інакше відразу ж порушується обмін речовин, виникають неприємні дефекти на шкірі, підвищується ризик розвитку хронічних захворювань.
5. Я хочу скинути кілька зайвих кілограмів. Кращий спосіб очистити організм і схуднути — кілька днів повного голодування
Іноді доводиться чути: «В концтаборах товстих не було. Потрібно просто не є, і тоді ти будеш стрункою». А адже наш шлунково-кишковий тракт налаштований на регулярний прийом їжі. У ньому виробляється соляна кислота, яка бере участь в обробці надходить їжі. Якщо вона не нейтралізується, розвиваються хронічні захворювання шлунка, пов’язані з пошкодженням слизової оболонки. Можуть виникнути ерозії, а в ряді випадків — навіть виразки. А якщо до того ж провести цілий день на міцній каві, який стимулює виділення кислоти, ймовірність розвитку тяжких наслідків, — ерозивних гастритів, виразкової хвороби — значно зростає.
6. Кажуть, клітковина — це йоржик, який очищає кишечник. Напевно, варто їсти побільше висівок і додавати клітковину в їжу
Кишечник — це не сковорідка, і йоржиком його чистити не можна. Організм повинен адаптуватися до будь-якої нової програми, яку ми вирішуємо йти. Потрібно поступово привчати кишечник до нового продукту. Ті ж висівки включають в раціон поступово, починаючи з однієї чайної ложки в день. Перед тим як почати вживати клітковину, треба обов’язково сходити на прийом до гастроентеролога і перевірити стан підшлункової залози, жовчного міхура. Призначити додатковий прийом клітковини може тільки лікар. Самостійність в цьому випадку призводить до виникнення безлічі побічних ефектів. Зокрема, порушується робота підшлункової залози і розвивається дискінезія жовчовивідних шляхів, яка згодом може призвести до дисхолии жовчовивідних шляхів. Для жінок це особливо важливо. За статистикою, близько 30% народжували і жінок, які годували мають жовчно-кам’яну хворобу. Справа в тому, що при вагітності і годуванні змінюється гормональний фон, збільшується кількість холестерину і порушується відтік жовчі. Обсяг утворюються каменів поступово збільшується, але жінка може про них не підозрювати до моменту виникнення коліки. Тому обстеження життєво необхідно: тільки так можна попередити наслідки, викликані зміною харчування. Ще один побічний ефект надлишку клітковини в раціоні — зміна мікрофлори кишечника, втрата корисних біфідобактерій. А відновлення мікрофлори — процес тривалий і складний.
7. Я добре знаю свій організм, і сама можу вирішити, чи треба мені скидати вагу
Зараз існує велика кількість формул стрункості і ідеального ваги. Використовуючи їх, треба пам’ятати, що французькі або голлівудські норми абсолютно не підходять російським жінкам — у нас зовсім інша генетика, інші традиції харчування та інші кліматичні умови. Найбільш обґрунтованою є формула Брока, яка враховує співвідношення ваги, зросту та віку людини. Адже вага жінки повинен поступово збільшуватися з віком — це нормальний фізіологічний процес. І кілограми, які ви вважаєте «зайвими», насправді можуть такими і не бути. Формула Брока для не досягли сорока років дорівнює «зростання (у см) — 110», після сорока років — «зростання (у см) — 100». При цьому крихким худорлявим людям — астеніків — з результату потрібно відняти 10%, а володарі масивного статури, яких ще називають гиперстениками, мають 10% до нього додати.
8. Останнім часом моя вага постійно збільшується. Напевно, потрібно їсти менше або сісти на строгу дієту
Якщо вас турбує постійна надбавка ваги, потрібно відразу ж йти до лікаря. Можливо, це пов’язано з появою набряків нижніх кінцівок — сигнал про порушення функцій нирок або печінки. Може бути, у вашому раціоні занадто багато солі, тому вода затримується в організмі. Ще один варіант — розвиток гіпертонічної хвороби, захворювання ендокринної системи. Також надбавка ваги може свідчити про наявність якогось стороннього тіла, яке збільшується. У будь-якому випадку потрібно отримати консультацію лікаря і розвіяти всі сумніви, а не призначати дієту або вправи самостійно.
9. Без фізичного навантаження ніякого схуднення не вийде. А чим більше тренуватися, тим швидше піде вага
Навантаження обов’язково потрібно дозувати з урахуванням стану серцево-судинної системи. Великі навантаження — це колосальний стрес для організму. Молочна кислота відкладається в м’язах, знижується імунітет, виникає сприятлива ситуація для розвитку багатьох захворювань. Тому різко вводити спорт у своє життя категорично не можна. Організму необхідна адаптація до навантаження. Якщо проводити години в спортзалі, не враховуючи стану серцево-судинної системи і попереднього досвіду фізичної активності, є ймовірність не «втекти» від інфаркту, а спровокувати його. Не варто думати, що ви схуднете, якщо різко збільшите навантаження. Набагато розумніше зробити її дозованою. Зазвичай до 40-45 років жінки рідко замислюються про стан своєї серцево-судинної системи. Говорити про атеросклерозі у тридцятирічних дам, може бути, неактуально. Але ось про небезпеку запальних захворювань серцево-судинної системи повинна знати кожна жінка.
10. Не розумію, навіщо йти до лікаря, якщо немає ожиріння, а просто потрібно скинути пару зайвих кілограмів. Як лікар може допомогти стежити за фігурою?
Якщо після спроби самостійно схуднути пацієнтка почуває себе жахливо, у неї порушується робота шлунково-кишкового тракту, виникає дисфункція яєчників і припиняються менструації, то це означає, що вона різко скоротила в раціоні білок, бракувало вітаміни і мікроелементи, відчувала співставну фізичне навантаження. Самий типовий варіант розвитку такої ситуації — це різка надбавка ваги виникли внаслідок гормональних порушень. Будь-які зміни в харчуванні впливають на гормональний фон і на стан шлунково-кишкового тракту. Ідеальною є дієта, яка враховує індивідуальні особливості жінки, стан її здоров’я, наявність хронічних захворювань, реакцію на ті чи інші продукти. Потрібно завжди пам’ятати про те, що дієту і режим завжди повинен контролювати професійний і досвідчений лікар. Ідеально, якщо він може проаналізувати, яку кількість жирової, кісткової тканини і рідини міститься в організмі пацієнта, — таке дослідження зараз стало дуже доступним. Після спілкування з лікарем жінка здобуває необхідні знання, вона може оцінювати продукти харчування з точки зору впливу на своє здоров’я, а не лише за їх калорійності. До того ж лікар допомагає вчасно скоригувати дієту — адже стан пацієнта змінюється, і дієта повинна також мінятися.
Правильно підібрана дієта враховує не тільки калорійність продуктів, але і їх вплив на здоров’я.
_____________________________________________________
Більше новин: