У п’ятницю, 16 грудня, у Ватикані відбулася церемонія відкриття 30-метрової української ялинки на площі святого Петра. В інавгурації взяли участь предаставники католицької, греко-католицької та православної церков. А також багато українців з «нової» діаспори в Італії і, звісно, паломників звідусіль. Звучали колядки у виконанні Львівської чоловічої капелли «Дударик», «Малі бойки» та львівських “Звіздарі”. Про те, як зродилася ця ідея та її здійснення ми попросили розповісти організатора та координатора акції «Українське Різдво у Ватикані» Надзвичайного та Повноважного Посла України при Апостольській Столиці пані Тетяну Іжевську
– Ще донедавна встановлення на площі св. Петра ялинки з України здавалося неймовірним, практично неможливим. Розкажіть як зародилося ідея «Українського Різдва у Ватикані» і які етапи треба було подолати, для його здійснення.
– У цьому році новорічні свята у Ватикані розпочалися саме встановленням української ялинки на площі св. Петра. Цьому передувала величезна робота. Ідея такого дарунку Апостольській Столиці зародилася на Закарпатті у Єпископа Мукачівської греко-католицької Єпархії Мілана Шашіка. Її підтримав колишній глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Любомир і теперішній Глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав.
Опрацювання всіх технічних і організаційних питань розпочалося ще кілька років тому. Принаймні, я з впевненістю можу сказати, що посольство розпочало листування з Ватиканом ще в 2006 році.
– Перша ялинка в 1982 році була родом із Італії. Але вже в наступному 1983 році її подарувала Австрія. В далі – Італія, Чехія, Румунія, Польща, Словенія, Бельгія та Хорватія. Цього року така почесна місія випала Україні, першій серед країн колишнього СРСР.
– Ялинку з Закарпаття проводжали співами, молитвою, танцями. Водій, який віз її до Італії, був вражений нашими традиціями. Такої він ще ніколи не бачив, хоча для нього це була третя така місія. Раніше водій віз ялинку з Польщі та Австрії. Такої красивого, пухнастого дерева він ще ніколи не бачив. Це для нього було щось надзвичайне.
Коли різдвяне дерево встановлювали на площі святого Петра, підходило багато туристів, італійців і казали: «Боже, яка красива ялинка!». Бо на верхніх її гілках була величезна кількість шишок. Ми сказали: «Вона з України і подолала найбільшу відстань до Ватикану!».
Організація «Українського Різдва» було непростим: і транспортування, і технічні питання, і домовленості з Ватиканом – усе це потребувало дуже багато часу, зусиль й сприяння різних державних інституцій. Зокрема, 26 серпня план підготовки та проведення заходу затвердив Кабінет Міністрів України.
Більш, ніж чотири десятки ялинок меншого розміру, прикрасили папські апартаменти, головні ватиканські інституції – їх було привезено з Львівщини.
Звичайно, всю організаційну та координаційну роботу з ватиканською стороною було покладено на посольство. Але ми відчули величезну допомогу нашої української громади, релігійної громади.
– Чим Україна здивувала гостей на інавгурації української ялинки?
-У церемонії інавгурації взяла участь українська урядова делегація, губернатор Ватикану, представники українських церков. Крім офіційних промов перед прочанами виступив ватиканський духовий оркестр та українські мистецькі колективи: «Дударик» зі Львова і «Маленькі бойки» з Києва. По площі святого Петра пройшли “Звіздарі” з Львівщини Відтворені українськими майстрами різдвяні зірки стали перлиною урочистостей та вдало продемонстрували багатство національних традицій.
За кілька годин до цього гостей з України прийняв на аудієнції Папа Римський Бенедикт XVI. Щоб бути присутнім на дійстві, до Риму прибуло кілька сотень українців з різних частин Італії та України.
Гостей пригощали кутею, узваром, українськими солодощами.
– Яке значення для України має цей подарунок Ватикану?
– Можливість подарувати ялинку є елементом престижу для кожної держави, оскільки вона стає центром уваги численних засобів масової інформації та мільйонів відвідувачів Риму, але й є унікальною можливістю представити світові свою духовну та культурну спадщину. Саме тому для держави, яка зараз бажає презентувати свою ялинку, така можливість з’явиться не раніше 2025-го року. Поряд з цим важливо, що подія відбувається у рік святкування Україною 20-річчя свої Незалежності та якраз напередодні двадцятирічного ювілею встановлення дипломатичних відносин з Святим Престолом.
Українське Різдво на головній площі Ватикану продемонструвало світові нашу національну єдність та здобутки за період Незалежності, а також самобутню духовність та культуру, що впродовж віків розвивалася та дбайливо зберігалася нашим народом. На площі святого Петра були присутні українці різних конфесій, з різних куточків не тільки України, Італії а й усього світу.
Коли я побачила це дерево, я пригадала, слова Папи Йоана Павла ІІ, який вважав ялинку символом життя, надії, єдності і Різдвяної радості.
– Дякую за розмову.
о. Тимотей Коцур, ЧСВВ, Радіо Ватикан