ЄС не визнає псевдореферендум і не надсилав спостерігачів у Крим. Утім деякі італійські політики все ж на нього поїхали. Висловимо недовіру Фабріціо Бертот (Fabrizio Bertot), Клаудіо Д’Аміко (Claudio D’Amico), Валеріо Чіньєтті (Valerio Cignetti), які своєю присутністю на «референдумі» намагалися створити ілюзію його легітимності
Європейський Союз не визнає результат так званого «референдуму» в Криму і там не було його офіційних спостерігачів. Про це повідомило представництво ЄС в Україні на сторінці European Union in Ukraine: «Європейський Союз не збирається визнавати результат «референдуму». Він є неконституційним, тому на цьому незаконному акті не було жодних спостерігачів ЄС», – йдеться в заяві.
Громадяни ЄС, які в ті дні перебувають на півострові і можуть коментувати захід, не представляють офіційної позиції – наголошується в ньому.
В той же час глава МЗС Італії Федеріка Могеріні також заявила, що вважає проведення референдуму про статус Криму нелегітимним: «Італія разом з іншими європейськими партнерами вважає нелегітимним проведення референдуму про відділення Криму».
Тим не менш, спостерігачами на «волевиявленні під дулами автоматів» були присутні три італійських політики.
– Фабріціо Бертот (Fabrizio Bertot) – депутат Європарламента, представник партії Сільвіо Берлусконі «Вперед, Італіє». Cвого часу його підозрювали у зв’язках з Калабрійською мафією. Був запрошений проросійською неурядовою організацією «Євразійські спостерігачі за демократією та виборами». За його словами, він відвідав декілька дільниць у Сімферополі та поспілкувався з італійцями-резидентами у Криму, на «яких не здійснювався тиск у контексті їхнього волевиявлення, хоча вони повідомили йому, яким чином мають намір голосувати». Щодо невизнання «референдуму» міжнародною спільнотою, Бертот зазначив, що його основним завданням було тільки оцінити сам процес голосування, який «був цілком спокійним – таким, як в ЄС». Політик також зазначив, що «референдум» спричинить тривалу міжнародну дискусію, оскільки він означає серйозні геополітичні зміни у Східній Європі;
– Клаудіо Д’Аміко (Claudio D’Amico) – колишній депутат італійського парламенту від партії «Ліга Півночі», а також колишній мер міста Кассіна де Пеккі (регіон Ломбардія). ЗСтверджує, що був запрошений, у якості спостерігача, парламентом Криму. Д’Аміко погодився взяти участь у місії, оскільки вважає, необхідним щоб «хтось з тих, хто перебуває «поза процесом», розповів правду про події, виходячи з переконання: «волю виборця потрібно поважати». У контексті невизнання «референдуму» з боку ЄС та США зазначив, що «ми не шукаємо хто правий, а хто винний, та було б краще, якби Європа не розповідала про демократію, оскільки нею керує Комісія, яку народ не обирав»;
– Валеріо Чінетті (Valerio Cignetti) – секретар Європейського Альянсу націоналістичних рухів, помічник євродепутата від Угорщини Бели Ковач (Bela Covacs). За результатами спостереження зазначив, що «все відбувалося у дуже спокійній атмосфері».
Українська громада в Італії не може бути осторонь подібних дій політиків. Закликаємо українські громадські організації, а також усіх інших громадян України та Італії, висловити недовіру цим депутатам, написавши листи їм особисто, партіям та групам, які вони представляють, а також провести пікети їх штабів, для привернення уваги італійського суспільства. Особливо це доречно зробити напередодні наступних виборів до Європарламенту.
Маріанна Сороневич