Тетяна Кузик є першою громадянкою України, яку обрали у Міську раду Рима радником з питань країн Східної Європи. Виходячи з прикладу італійської столиці, вона заохочує владні структури України, щоб серед представників української влади (в Парламенті України) були заробітчани, «які знають про що говорити і розуміють потреби мігрантів».
Тетяна – єдина жінка серед чотирьох іноземних радників римської мерії, обраних іноземними громадянами, які проживають у Римі з мотивів навчання або роботи на основі загального виборчого права.
Мер столиці Італії Джанні Алеманно обгрунтував ведення посади додаткових радників наступним: «Щоб прийняти виклик імміграції, ми сподіваємося на участь самих іммігрантів у діяльності влади, звичайно, беручи до уваги авторитет та гідність громад, які вони представляють».
Ми зустрілися із Тетяною Кузик, щоб обговорити досягнуте за час її роботи.
– Яким виявився перший період після вашого обрання?
– Після виборів у грудні 2006 року я мала приємну нагоду та обов’язок присвятити свою діяльність громадам Європейських країн, які не входять до Євроспілки. Цей досвід ще більше наблизив мене до вихідців різних націй, що проживають в столиці Італії.
Будучи також іммігранткою, я кожний день працею завойовувала повагу до себе та до моєї ідентичності. Та найважливіше для мене – відчувати себе частинкою української громади. Тому поставила переді мною завдання створити осередок, де б мої співвітчизники могли довіритись один одному, поділитись досвідом та отримати допомогу. Саме це привело мене в Християнську Асоціацію Італія-Україна, де протягом багатьох років, щонеділі я зустрічаюсь з сотнями людей, яких намагаюсь завжди вислухати, надати консультацію з різних бюрократичних питань.
– Що вам вдалося здійснити на посаді радника римської мерії?
– Працюючи в муніципалітеті я маю можливість приймати участь у політичному та адміністративному житті міста Рима.
Ця робота допомогла мені створити та розвинути українську суботню школу і дитячий садок, які діють за адресою via Puglie 31, у Римі. Тут діти мають можливість вивчати українську мову, та, пройшовши програму загальноосвітньої школи, отримати атестат зрілості, визнаний Міністерством освіти України.
За цей час було oрганізовано Дні культури різних Європейських країн та передусім – України. На цьому заході еліта української громади у Римі отримала можливість заявити про себе, та представити наші культурні набутки.
Проводячи конференції та диспути, висвітлюючи історичні періоди різних країн, аналізуючи соціальні та культурні умови життя іммігрантів, моя діяльність була направлена на боротьбу із ксенофобією та стимулювання міжнаціональної терпимості.
За реалізацією цих проектів стоїть велика робота та правильне використання ресурсів, наданих адміністрацією міста.
Таким чином я налагодила дружні відносини між громадами Східної Європи, побудувала конструктивні відносини з дипломатичними представництвами та релігійними установами різних країн.
– Що ви плануєте здійснити в найближчий час?
– В майбутньому моя робота буде, перш за все, направлена на впровадження молодіжних програми для другого покоління іммігрантів, яке є майбутнім суспільства, шляхом створення та підтримки дитячих садочків, шкіл, позашкільних лабораторій, курсів італійської та української мов. Також важливим для мене є захист прав жінок, покращення умов їх життя, організація професійних курсів.
Розмовляла
Маріанна СОРОНЕВИЧ