Всі люди старіють – це природа, даність, факт. Зараз, коли ви читаєте це, ви старієте, неминуче наближаєтеся до свого фіналу. Але старість – це не тільки старе тіло, яке постійно хворіє і розвалюється на частини, а й стан душі.
І цей стан може і не залежати від біологічного віку людини. Чи часто ви чули, що можна постаріти і в 20 років? Усе взаємопов’язано і якщо ви постаріли душею, тіло обов’язково буде відповідати .
Передчасне старіння : причини і ознаки
Крім віку, який прописаний в паспорті, у кожної людини є особистий темп старіння – біологічний вік. Вчені давно помітили, що деякі люди старіють раніше, інші – довше залишаються молодими. Напевно, ви самі не раз бачили таке, а можливо навіть помітили по собі.
Крім генетично обумовлених темпів, на швидкість старіння впливає кількість стресів, які обумовлюють нездорові реакції на світ. Рання старість має всі симптоми «емоційного вигорання», такі як іпохондрія, тривожність і схильність до істерії.
Так що, якщо у вашому оточенні є людина, яка починає кричати і тупотіти ногами з будь-якого незначного приводу, можливо, це «молодий старець». І виявляється, їх не так уже й мало.
У 38% українців біологічний вік більше паспортного на 7-9 років і, найчастіше, такі люди більше важать, частіше хворіють і, вцілому, слабкіші, ніж однолітки, біологічний вік яких збігається з датою в паспорті.
Зрозуміло, вчені вирішили виявити причини такої «недуги», і виявилося, що на це безпосереднім чином впливає рівень життя.
«Молоді старці», як правило, мало заробляють, живуть в комуналках або тісних, старих квартирах, не мають гідної освіти, погано харчуються і виховують двох і більше дітей. Такі люди мало рухаються і ненавидять свою роботу.
Тобто, старіння безпосередньо пов’язане із задоволенням, яке людина отримує від життя.
Ще однією причиною раннього старіння можна назвати той факт, що людина перестає вчитися. Це може відбутися з різних причин і навчальні заклади тут ні при чому. Можна все життя вчитися, пізнавати щось нове і при цьому жодного разу не бути студентом.
Отже, причини раннього старіння:
- незадоволеність життям
- зниження рухливості
- зупинка в розвитку (навчання)
Що ж робити , щоб не постаріти завчасно?
Менше їсти, більше рухатися
Щоб навести конкретні приклади продовженої молодості, можна звернути увагу на довгожителів – як правило, вони довше залишаються молодими, довше зберігають здоров’я, рухливість і ясним розум. Деякі – до самої смерті.
Свої довгожителі є практично в будь-якій країні, тільки їх кількість може відрізнятися. Напевно, багато хто чув, що Японія славиться своїми довгожителями. Середній рівень тривалості життя там 83,91 рік. Також відмінні показники в Скандинавських країнах і у Франції.
Однією з причин такого відсотка довгожителів у цих країнах можна вважати раціон – в Японії та Скандинавії їдять дуже багато морепродуктів, а у Франції прийнято харчуватися невеликими порціями і приймати їжу повільно. У Японії дуже низький відсоток ожиріння – всього близько 3 %, а в Скандинавських країнах близько 70 % населення займаються спортом на свіжому повітрі.
З інтерв’ю різних довгожителів можна підсумувати, що більшість з них харчувалося досить скромно. Крім того, довгожителі, як правило, багато працюють.
Продовжувати вчитися
З першого дня людина вчиться і пізнає світ, відкриває для себе щось нове.
Цікавий факт: найбільший відсоток людей, чий паспортний вік сильно відрізняється від психологічного, виявлений серед тридцятирічних.
До тридцяти років людині може здатися, що вона вивчила уже все, що необхідно їй для життя, придбала спеціальність, на якій все буде робити одне і те ж і зупинилася в розвитку. За таким рішенням незмінно наступає старіння.
Коли людина перестає вчитися, вона вступає в стадію старіння.
А.А.Зіновьев
Вчитися новій роботі, новому хобі, читати нові праці, знаходити нові області і занурюватися в них – це зберігає смак життя і не дає загрузнути в одноманітності побуту.
Тому що подобається
Ще в 1860 році Карл Май, подорожуючи Кавказом, де завжди був великий відсоток довгожителів, зазначив, що люди живуть довго, тому що їм це подобається.
Велика кількість знайомих, рідних і сусідів, взаємовиручка, теплі відносини – все це допомагає забрати страх, самотність, смуток і депресивні настрої. Виходить, що найголовніше – це психологічний комфорт і отримання задоволення від життя.
Теплі сімейні зв’язки допомагають довше жити італійцям, незважаючи на те, що Італія – одна з найбільших курців у Європі. Середня тривалість життя там – 77 років (у Україні – 71,4). Високі показники поза Європою – на Кубі (76 років) і, знову ж, однією з причин цього називають природний оптимізм і життєрадісність кубинців.
І на закінчення хочеться з’єднати всі причини та поради думкою Людмили Білозерової, професора, яка створила методику визначення біологічного віку :
Матеріальний достаток багато значить для продовження молодості, але величезну роль відіграє і ставлення до життя. Люди, які повільно старіють, як правило, рухаються багато із задоволенням, багато працюють, їдять все, але потроху, оптимістичні і доброзичливі до навколишніх.
Увага! Повне чи часткове використання матеріалів нашого сайту дозволено лише за письмової згоди редакції.
______________________________________________
Слідкуйте за найцікавішими новинами Української газети у Facebook.